19 August 2022

Kredyt mieszkaniowy i gotówkowy jako źródło finansowania remontu mieszkania

Posted on 28 lutego 2019 by in Kredyty

Prawie każdy z nas marzy o remoncie własnego mieszkania czy też domu. Wielu z nas jednak nie stać na sfinansowanie remontu tylko ze środków własnych. Sięgamy wtedy najczęściej po kredyt gotówkowy, aby móc sfinalizować całe przedsięwzięcie. Zastanówmy się jednak, czy jesteśmy skazani tylko na kredyt gotówkowy, czy są również inne, tańsze rozwiązania?

Remont mieszkania wiąże się nie tylko z zatrudnieniem odpowiednich fachowców, znalezieniem materiałów w dobrej cenie i wyborze nowych kafelków do łazienki. Często większym problemem staje się kwestia pełnego sfinansowania wszystkich niezbędnych kosztów remontu. Powstaje pytanie, czy sięgnąć po szybki i pewny kredyt gotówkowy, czy może poszukać innych alternatywnych źródeł finansowania?

Pierwszym krokiem przy planowaniu remontu, który będzie wspófinansowany kredytem jest przeliczenie własnych środków i określenie tego, co jesteśmy w stanie sami sfinansować, a jakie koszty będziemy zmuszeni pokryć kredytem. Sprawa ta jest o tyle szczególna, że w przypadku kredytu na remont mieszkania czy domu wcale nie musimy decydować się tylko na kredyt gotówkowy. Z pomocą wychodzą banki udzielające kredyty na remont mieszkania i pożyczki hipoteczne.

W przypadku kredytu na remont mieszkania mamy do czynienia tak naprawdę z jednym z najtańszych kredytów dostępnych na rynku. Oprocentowanie kredytu mieszkaniowego zależy od dwóch czynników, tj. WIBOR3M i marża banku. Marże banków zmieniają się w zależności od sytuacji na rynku, ale raz zapisana marża w umowę nie może ulec zmianie. Obecnie oprocentowanie kredytu na remont w zależności od banku kształtować się będzie na poziomie około 4-5%. Zawsze można sprawdzić aktualny poziom wskaźnika WIBOR3M oraz marże banków.

Ubiegając się o kredyt na remont mieszkania należy jednak brać pod uwagę, że cały proces będzie znacznie bardziej skomplikowany niż w przypadku zwykłego kredytu gotówkowego. Przede wszystkim nieruchomość, w której planowany jest remont musi być własnością kredytobiorcy lub jej prawowity właściciel musi wyrazić zgodę na obciążenie nieruchomości hipoteką. Kredyt mieszkaniowy jest kredytem hipotecznym, a zatem wiążę się to z koniecznością wpisu hipoteki banku kredytującego do księgi wieczystej nieruchomości. Nieruchomość musi mieć więc założoną księgę wieczystą i nie posiadać żadnych innych wpisów w dziale hipoteki. Jeśli na nieruchomości jest już zaciągnięty inny kredyt hipoteczny, to wówczas jedynym wyjściem na uzyskanie nowego kredytu jest ubieganie się o niego w tym banku, który już zabezpieczył się na tej nieruchomości.

Składając wniosek o kredyt hipoteczny na remont mieszkania będziemy musieli przedstawić zatem takie dokumenty jak: akt własności, księgę wieczystą czy zdjęcia nieruchomości. Niezwykle istotną sprawą w przypadku kredytów na remont mieszkania jest wymóg stawiany przez banki w postaci określenia planu remontu. Taki plan remontowy w zależności od banku może być mniej lub bardziej szczegółowy. W większości przypadków jest to określenie co będzie podlegać remontowi i jaki będzie tego koszt. Należy pamiętać, że banki nie finansują kredytem mieszkaniowym zakupu ruchomości, typu meble, stoły, tapczany, czy sprzęt RTV i AGD. Kredyt mieszkaniowy, którego celem jest remont może być przeznaczony wyłącznie na zakup rzeczy wbudowanych, które ciężko jest usunąć z mieszkania. Planując remont należy więc wziąć pod uwagę co możemy sfinansować kredytem, a co musimy zakupić we własnym zakresie.

Oczywiście, tak jak w przypadku każdego innego kredytu, tak również w przypadku kredytu mieszkaniowego niezbędne będą dokumenty finansowe potwierdzające zdolność finansową, czyli: zaświadczenie o zarobkach za ostatnie 3 bądź 6 miesięcy, PIT za ostatni rok podatkowy, wyciągi z konta ROR czy umowa o pracę.

Kończąc remont będziemy musieli również rozliczyć się z bankiem i przedstawić fotografie potwierdzające wykonanie zaplanowanych prac remontowych. Zdarza się, że banki przeprowadzają inspekcje, które często są dodatkowo płatne, jednak koszt takiej usługi nie jest wysoki (100-200 zł).

Kredyt na remont mieszkania w postaci kredytu hipotecznego jest tańszy niż zwykły kredyt gotówkowy. Oprocentowanie kredytów gotówkowych często sięga poziomu 15-20%. Jedynym minusem kredytu mieszkaniowego jest dłuższy proces jego uzyskiwania, konieczność przedstawienia planu remontowego, a następnie rozliczenie się z przeprowadzonego remontu. Kredyt gotówkowy jest więc mniej uciążliwy, ale znacznie droższy.

Comments are closed.